MTF Lojistik, yıllardır sektörde faaliyet gösteren, nakliye ve lojistik işlemlerini gerçekleşmektedir.

Seçkin havayolu şirketleri ile yapılan anlaşmalarla müşterilerine avantaj sağlayan MTF Lojistik, lojistik ve nakliye hizmetleri ile havayolu karayolu, denizyolu ve demiryolu taşımacılığında lider konumdadır. Tüm Türkiye’de lojistik sektöründe hizmet kalitesini müşteri memnuniyeti ile perçinleyen firmamız, lojistik konusunda tüm beklentileri tam olarak karşılayarak beklentileri yerine getirmektedir. Lojistik sektörü, profesyonellik gerektirmektedir. Profesyonelliğin yanı sıra teknik altyapının da güçlü olması şarttır. En son model taşıma araçları ve teknik donanımın yanı sıra taşıma sektöründe deneyimli ekiplerle verilen hizmet güvenilir bir hizmettir. Profesyonel ekip ve müşteriye özel çözümler de lojistik sektörünün en önemli kurallarından biridir.

Lojistik Sektöründe MTF Lojistik Hizmet Kalitesi

MTF Lojistik, lojistik hizmetini sunarken proje taşımacılık faaliyetini de gerçekleştirmektedir. Proje taşıma ve senaryo yönetiminin yanı sıra dış ticaret ve mevzuat desteği de veren firmamız, yerel bilgilendirme imkanı ile depo ve aktarma çözümleri sunmaktadır. Lojistiğin bir kargoculuk hizmeti olmadığı bilinmelidir. Nakliye hizmeti de veren firmamız, geniş bir tedarik zinciri yönetimini sunmaktadır.

Genellikle lojistik sektörü, kargo taşımacılığı ile karıştırılmaktadır. Kelime anlamıyla lojistik, ürünün üreticiden tüketiciye kadar yapılan nakliyenin yanı sıra depolama, gümrükleme, ambalajlama ve dağıtım gibi tüm süreçlerini belirtmektedir.

Lojistiğin genel olarak tanımlaması, doğru ürünlerin yine doğru zaman ve yerde, doğru miktarda, uygun kalitede, rekabetçi fiyatla sunma hizmetidir. Müşterinin gereksinimleri ile doğru orantılı hizmetlerin yanı sıra tüm ürünlerin çıkış noktasından varış noktasına kadar verimli şekilde taşınması ve depolanması süreci olan lojistik, gerekli prosedürlerin planlanması, uygulanması ve denetlenmesidir.

Ürünler Zarar Görmemeli

Lojistik hizmeti sunarken hem şehir içi hem de şehirlerarası taşımacılık yapma yeteneğine sahip olunmalıdır. Doğru araçlar, doğru ekipmanlar ve uzman personelle sunulması gereken lojistik hizmetinde taşınan ürünler zarar görmemeli, ayrıca belirtilen zamanda teslim edilebilmelidir. Lojistik hizmeti veren MTF Lojistik, dinamik kadrosu ile nakliye çalışmalarında profesyonel özüm ortağı konumundadır. Müşteri talepleri ve ihtiyaçlara uygun olarak ekip ve araçlara sahip olan firmamız, tüm dağıtım organizasyonlarını kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir. Nakliye hizmeti verilirken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi, hizmet alınacak olan nakliye şirketinin acente ağının geniş olmasıdır. Bu, nakliye firmasının her şehirde ofisinin olması anlamına gelmemektedir. Acente ağının geniş olması, anlaşma yapılan şirket ve depolarla Türkiye’nin her noktasına taşımacılık faaliyetinin yapılması anlamına gelmektedir. Firmamız, gelen talepler doğrultusunda ürünlerin sevkiyatı yapılmaktadır. Sevkiyat sırasında müşteri tarafından belirlenen ambar, fabrika, depo ya da antrepolardan doğrudan ya da aktarmalı olarak müşterinin belirttiği yerlere teslimat yapılmaktadır. Lojistik sektöründe öncelik müşteri memnuniyetidir. İdari ve operasyon ekibinin komple ve parsiyel sevkiyat hizmetlerini ekonomik, hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirmesi önemlidir.

Lojistik hizmetinde ürünler farklı şekillerde taşınabilmektedir. Bunlar; ürünlerin koli ve paketler halinde ya da çuvallarla ve kasalarla taşınmadır. Ayrıca parsiyel dağıtım hizmeti ile kara nakliye hizmetinin kusursuz bir şekilde sunulması da önemlidir.

Lojistik hizmetinin Türkiye’nin tüm şehirlerine yönelik olması gereklidir. Komple eşya ve sektörel parça taşımacılığı yapan MTF Lojistik, teslimatı müşterinin verdiği tarihte gerçekleştirebilecek altyapıya sahiptir. Lojistik sektöründe sunulan hizmette ağır nakliyat ambarı olarak nitelendirilen parça malzeme ya da komple ağır nakliye işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Bu hizmetin günlük olarak yapılması da önemlidir. Ayrıca lojistik hizmetinde sigortanın da önemi büyüktür. Bunların yanı sıra müşterilerin önceden belirlediği dairesel taşıma hareketiyle hammadde ve işlenmiş malzemenin bayi ve depo sevkiyatlarının da kusursuz bir şekilde gerçekleştirilmesi de önemli bir ayrıntıdır. Bu hizmet, “Milk-Run” olarak tanımlanmaktadır. Bu işlemle farklı zamanlarda yapılacak olan plansız sevkiyatlar engellenebilmektedir. Yan sanayilerin malzemelerinin giriş ve çıkış standart zamanlarda yapılmasına imkan sağlayan bu hizmet, tedarikte yüksek esneklik sunmaktadır. Bunun yanı sıra nakliyecinin ve sürücüye 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Bu sistemde nakliye masrafları düşürülmekte, malzemeler toplu halde taşınabilmektedir. Ayrıca taşıma açlarının da modern olması anlamına gelmektedir.

Güvenli, Kaliteli ve Zamanında Teslimat

Lojistik hizmetinde güvenli, kaliteli ve zamanında teslimatın önemi büyüktür. Geciken teslimatların ürün kaybına yol açma riski vardır ve MTF Lojistik, istenilen sürede ürünün yerine ulaşmasını sağlamaktadır. Araç takip sistemi ile nakliye aracının yerinin anlık olarak belirlenmesi de söz konusudur. Böylece müşterinin ürününün nerede olduğunu bilmesi de mümkündür. Lojistik firmasının, depolarda stoklamanın yanı sıra etiketleme, paletleme, palet bozma, ambalajlama ve gümrükleme hizmetlerini de vermesi önemli bir ayrıntıdır. Lojistik sektöründe önemli bir konumda bulunan firmamız, belirtilen hizmetlerin tamamını sunabilecek yeterli teknik donanım ve altyapıya sahiptir. Nakliye hizmeti sunulurken müşterilerin günlük, haftalık, aylık ve yıllık sevkiyat raporlarının ayrıntılı bir şekilde hazırlanması, sevk edilen ürünün teslim yerine kadar sürekli olarak takibinin yapılması ve sevkiyatın güvenli bir şekilde tamamlanması da önemlidir.

Lojistik sektöründe hizmet veren şirketlerin gümrüklü ve gümrüksüz depo ihtiyaçları için uygun yer ve esnek stok alanlarını sunması, kutulama, paletleme, etiketleme ve barkodlama hizmetlerini yerine getirmesi, yüksek sayıda kod yönetebilmesi, ileri teknoloji ile geliştirilmiş donanım ve bilgi sistem altyapısına sahip olması, güvenli ve hızlı yükleme ile boşaltma hizmetlerini vermesi de önemlidir. Bu hizmetlerin gerek Türkiye içinde ve gerekse yurtdışında sunulurken de aynı titizliğin korunması önemlidir. MTF Lojistik, müşterilerine üstün hizmet kalitesi sunabilmek için araç filosunu genişletmekte, ekibini de profesyonel personelden oluşturmaktadır. Firmamız, müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için araç filosuna her geçen gün yeni araçlar eklemektedir.

Lojistik Hizmetinin Önemi

Lojistik hizmetinin ne kadar önemli olduğu da bilinen bir gerçektir. Özellikle gelişmiş ülke pazarlarındaki değişikliklerin, şirketlerin maliyetini yeniden gözden geçirmesine neden olduğu açıktır. Bu nedenle er konuda titiz bir hizmet sunan lojistik şirketleri ile çözüm ortaklığına girmek, taşımacılık maliyetlerinin azalması nedeniyle önemlidir. Lojistik hizmetinde haberleşme ağının da çok iyi durumda olması gereklidir. Çünkü merkez ile taşımacılık yapan kişinin irtibatının kesilmemesi önemlidir. Bu sayede ürünün nerede ve hangi aşamada olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir. MTF Lojistik, tüm araçları ile sağlam iletişim kurmakta ve müşterisine anlık bilgi verebilmektedir. Nakliye, dağıtım, stoklama ve yeniden paketleme hizmetlerinin bu konularda profesyonelleşmiş firmalardan alınması, sevkiyat konusunda sıkıntı yaşanmamasını sağlamaktadır.

Kargo ve Nakliye

Lojistik, tek başına büyük ürünlerin bir noktadan başka bir noktaya sevk edilmesi değildir. Her ne kadar lojistik sektörü kargo taşımacılığı olmasa da bu kargo hizmetinin verilmediği anlamına gelmemektedir. Türkiye’deki lojistik sektörünün önemli şirketleri arasında yer alan MTF Lojistik, Türkiye’den farklı noktalara düzenli ve sürekli seferler yapmakta, gönderilmesi gereken her ölçü ve boyuttaki yükler adresten istenilen adrese güvenli bir şekilde yapmaktadır. Türkiye’de nakliye hizmeti sunulurken farklı zamanlardaki plansız sevkiyatlar engellenmelidir. Ayrıca madde giriş ve çıkışlarındaki kontrolde iyi bir planlama yapılmalıdır. Sevk edilecek olan ürünlerde yüksek stok oluşumuna da fırsat verilmemelidir. Ek olarak nakliye gecikmesinden dolayı zaman kaybının da önüne geçilmesidir.

Sektördeki en büyük hatalardan birisi, birden fazla nakliye firmasının kullanılmasıdır. Bu da hizmet kalitesinin farklı olmasına, dolayısıyla nakliyenin gecikmesine neden olmaktadır. Bu nedenle nakliye hizmetinin tek bir firma ile gerçekleştirilmesinde yarar vardır. Lojistik firmasından hizmet alınmadan önce de teknik altyapısının, araçların durumunun, şoförlerin deneyiminin araştırılmasında yarar vardır. Şoförlerin merkezle ve birbirleri ile irtibatlı olması da profesyonelliğin bir gereğidir. MTF Lojistik bu konuda gerekli tüm yatırımları yapmış ve nakliye sırasında herhangi bir olumsuzluğun yaşanmasının önüne geçmiştir. Lojistik hizmeti veren firmaların malzemelerin toplu bir şekilde taşınmasını sağlaması gereklidir. Aynı zamanda hizmetin modern taşıma araçları ile yapılması önemlidir.

Depolama Hizmetinin Önemi

Firmamız, kara yolu taşımacılığında ürünleri firmadan almakta ve ilgili adrese teslimatını gerçekleştirecek yeterli teknik donanıma sahiptir. MTF Lojistik serbest bölge taşımacılığını da kusursuz bir şekilde sunmaktadır. Bu sayede serbest bölgelerden başka bir gümrük alanına aktarma işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Deniz yolu taşımacılığı da lojistik firmasının sunması gereken hizmetlerden biridir. Bu sayede gümrüklere gelen ithal ürünlerin gümrükteki işlemlerin tamamlanmasının ardından alınarak firmaya kadar teslim edilmektedir. Hava yolu taşımacılığı da firmamızın sunduğu profesyonel hizmetlerden biridir. Havaalanlarından yapılan ihracat nakliyesinde giden ve gelen yükleri müşterinin belirttiği depoya teslim edilmektedir. Depolama hizmetleri de lojistik sektöründe önemli bir ayrıntıdır. Depolamada geniş açık ve kapalı alanların olması gereklidir.

Lojistik hizmetinden yararlanılırken kapalı ve açık depolara dikkat edilmelidir. Nakliye hizmetinde sunulan depo yönetimi sisteminde mal kabulünün yanı sıra raf sistemi ile ürün yerleştirme, barkod ile stok kontrol, depo yönetimi programı ile düzenli raporlama, paketleme ve etiketleme, sipariş hazırlama gibi imkanlar sunulmaktadır. Bu hizmetler verilirken sigorta konusunun da önemli olduğu unutulmamalıdır. Firmamız sektördeki gelişmeye paralel olarak sürekli bir şekilde kendisini geliştirmekte, en güvenilir sigorta şirketi ile çalışmaktadır. Ayrıca verilen hizmet sigorta şirketinin beklediği bir kalitededir. Bu nedenle taşına tüm yükler, sigorta şirketinin güvencesi altındadır. Nakliye sırasında ürün az bile zarar gördüğünde devreye sigorta şirketi girmekte ve zararın tamamı tazmin edilmektedir.